django - en to nl translation catalogue (304 entries)

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Algerian Arabic
nl: Algerijns Arabisch

en: Asturian
nl: Asturisch

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Breton
nl: Bretons

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Central Kurdish (Sorani)
nl: Centraal-Koerdisch (Sorani)

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Danish
nl: Deens

en: German
nl: Duits

en: Lower Sorbian
nl: Nedersorbisch

en: Greek
nl: Grieks

en: English
nl: Engels

en: Australian English
nl: Australisch-Engels

en: British English
nl: Brits-Engels

en: Spanish
nl: Spaans

en: Argentinian Spanish
nl: Argentijns Spaans

en: Colombian Spanish
nl: Colombiaans Spaans

en: Mexican Spanish
nl: Mexicaans Spaans

en: Nicaraguan Spanish
nl: Nicaraguaans Spaans

en: Venezuelan Spanish
nl: Venezolaans Spaans

en: Estonian
nl: Ests

en: Basque
nl: Baskisch

en: Persian
nl: Perzisch

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: Frisian
nl: Fries

en: Irish
nl: Iers

en: Scottish Gaelic
nl: Schots-Gaelisch

en: Galician
nl: Galicisch

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Upper Sorbian
nl: Oppersorbisch

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Armenian
nl: Armeens

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Italian
nl: Italiaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Kabyle
nl: Kabylisch

en: Kazakh
nl: Kazachs

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Latvian
nl: Lets

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Malay
nl: Maleis

en: Burmese
nl: Birmaans

en: Norwegian Bokmål
nl: Noors Bokmål

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors Nynorsk

en: Ossetic
nl: Ossetisch

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Brazilian Portuguese
nl: Braziliaans Portugees

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Slovak
nl: Slovaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Albanian
nl: Albanisch

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbian Latin
nl: Servisch Latijn

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Telugu
nl: Telegu

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Turkish
nl: Turks

en: Tatar
nl: Tataars

en: Udmurt
nl: Oedmoerts

en: Uyghur
nl: Oeigoers

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

en: Messages
nl: Berichten

en: Site Maps
nl: Sitemaps

en: Static Files
nl: Statische bestanden

en: Syndication
nl: Syndicatie

en: That page number is not an integer
nl: Dat paginanummer is geen geheel getal

en: That page number is less than 1
nl: Dat paginanummer is kleiner dan 1

en: That page contains no results
nl: Die pagina bevat geen resultaten

en: Enter a valid value.
nl: Voer een geldige waarde in.

en: Enter a valid domain name.
nl: Voer een geldige domeinnaam in.

en: Enter a valid URL.
nl: Voer een geldige URL in.

en: Enter a valid integer.
nl: Voer een geldig geheel getal in.

en: Enter a valid email address.
nl: Voer een geldig e-mailadres in.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
nl: Voer een geldige ‘slug’ in, bestaande uit letters, cijfers, liggende streepjes en verbindingsstreepjes.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
nl: Voer een geldige ‘slug’ in, bestaande uit Unicode-letters, cijfers, liggende streepjes en verbindingsstreepjes.

en: Enter a valid %(protocol)s address.
nl: Voer een geldig %(protocol)s-adres in.

en: IPv4 or IPv6
nl: IPv4- of IPv6

en: Enter only digits separated by commas.
nl: Voer alleen cijfers in, gescheiden door komma's.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
nl: Zorg ervoor dat deze waarde gelijk is aan %(limit_value)s (het is nu %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
nl: Zorg ervoor dat deze waarde hoogstens %(limit_value)s is.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
nl: Zorg ervoor dat deze waarde minstens %(limit_value)s is.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
nl: Zorg ervoor dat deze waarde een veelvoud is van stapgrootte %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s, starting from %(offset)s, e.g. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, and so on.
nl: Zorg dat deze waarde een veelvoud is van stapgrootte %(limit_value)s, beginnend bij %(offset)s, bv. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, enzovoort.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
nl[0]: Zorg dat deze waarde ten minste %(limit_value)d teken bevat (het zijn er nu %(show_value)d).
nl[1]: Zorg dat deze waarde ten minste %(limit_value)d tekens bevat (het zijn er nu %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
nl[0]: Zorg dat deze waarde niet meer dan %(limit_value)d teken bevat (het zijn er nu %(show_value)d).
nl[1]: Zorg dat deze waarde niet meer dan %(limit_value)d tekens bevat (het zijn er nu %(show_value)d).

en: Enter a number.
nl: Voer een getal in.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
nl[0]: Zorg dat er niet meer dan %(max)s cijfer is.
nl[1]: Zorg dat er niet meer dan %(max)s cijfers zijn.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
nl[0]: Zorg dat er niet meer dan %(max)s cijfer achter de komma staat.
nl[1]: Zorg dat er niet meer dan %(max)s cijfers achter de komma staan.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
nl[0]: Zorg dat er niet meer dan %(max)s cijfer voor de komma staat.
nl[1]: Zorg dat er niet meer dan %(max)s cijfers voor de komma staan.

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
nl: Bestandsextensie ‘%(extension)s’ is niet toegestaan. Toegestane extensies zijn: ‘%(allowed_extensions)s’.

en: Null characters are not allowed.
nl: Null-tekens zijn niet toegestaan.

en: and
nl: en

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
nl: %(model_name)s met deze %(field_labels)s bestaat al.

en: Constraint “%(name)s” is violated.
nl: Beperking ‘%(name)s’ is geschonden.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
nl: Waarde %(value)r is geen geldige keuze.

en: This field cannot be null.
nl: Dit veld mag niet leeg zijn.

en: This field cannot be blank.
nl: Dit veld kan niet leeg zijn

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
nl: Er bestaat al een %(model_name)s met eenzelfde %(field_label)s.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
nl: %(field_label)s moet uniek zijn voor %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
nl: Veld van type: %(field_type)s

en: “%(value)s” value must be either True or False.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ moet True of False zijn.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ moet True, False of None zijn.

en: Boolean (Either True or False)
nl: Boolean (True of False)

en: String (up to %(max_length)s)
nl: Tekenreeks (hooguit %(max_length)s)

en: String (unlimited)
nl: Tekenreeks (onbeperkt)

en: Comma-separated integers
nl: Komma-gescheiden gehele getallen

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft een ongeldige datumnotatie. De juiste notatie is YYYY-MM-DD.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft de juiste notatie (YYYY-MM-DD), maar het is een ongeldige datum.

en: Date (without time)
nl: Datum (zonder tijd)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft een ongeldige notatie. De juiste notatie is YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft de juiste notatie (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]), maar het is een ongeldige datum/tijd.

en: Date (with time)
nl: Datum (met tijd)

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ moet een decimaal getal zijn.

en: Decimal number
nl: Decimaal getal

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft een ongeldige notatie. De juiste notatie is [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu].

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Email address
nl: E-mailadres

en: File path
nl: Bestandspad

en: “%(value)s” value must be a float.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ moet een drijvende-kommagetal zijn.

en: Floating point number
nl: Drijvende-kommagetal

en: “%(value)s” value must be an integer.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ moet een geheel getal zijn.

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Big (8 byte) integer
nl: Groot (8 byte) geheel getal

en: Small integer
nl: Klein geheel getal

en: IPv4 address
nl: IPv4-adres

en: IP address
nl: IP-adres

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ moet None, True of False zijn.

en: Boolean (Either True, False or None)
nl: Boolean (True, False of None)

en: Positive big integer
nl: Positief groot geheel getal

en: Positive integer
nl: Positief geheel getal

en: Positive small integer
nl: Postitief klein geheel getal

en: Slug (up to %(max_length)s)
nl: Slug (max. lengte %(max_length)s)

en: Text
nl: Tekst

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft een ongeldige notatie. De juiste notatie is HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
nl: Waarde van ‘%(value)s’ heeft de juiste notatie (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]), maar het is een ongeldige tijd.

en: Time
nl: Tijd

en: Raw binary data
nl: Onbewerkte binaire gegevens

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
nl: ‘%(value)s’ is geen geldige UUID.

en: File
nl: Bestand

en: Image
nl: Afbeelding

en: A JSON object
nl: Een JSON-object

en: Value must be valid JSON.
nl: Waarde moet geldige JSON zijn.

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
nl: %(model)s-instantie met %(field)s %(value)r bestaat niet.

en: Foreign Key (type determined by related field)
nl: Refererende sleutel (type wordt bepaald door gerelateerde veld)

en: One-to-one relationship
nl: Een-op-een-relatie

en: %(from)s-%(to)s relationship
nl: %(from)s-%(to)s-relatie

en: %(from)s-%(to)s relationships
nl: %(from)s-%(to)s-relaties

en: Many-to-many relationship
nl: Veel-op-veel-relatie

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Enter a whole number.
nl: Voer een geheel getal in.

en: Enter a valid date.
nl: Voer een geldige datum in.

en: Enter a valid time.
nl: Voer een geldige tijd in.

en: Enter a valid date/time.
nl: Voer een geldige datum/tijd in.

en: Enter a valid duration.
nl: Voer een geldige tijdsduur in.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
nl: Het aantal dagen moet tussen {min_days} en {max_days} liggen.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
nl: Er is geen bestand verstuurd. Controleer het coderingstype op het formulier.

en: No file was submitted.
nl: Er is geen bestand verstuurd.

en: The submitted file is empty.
nl: Het verstuurde bestand is leeg.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
nl[0]: Zorg dat deze bestandsnaam niet meer dan %(max)d teken bevat (het zijn er nu %(length)d).
nl[1]: Zorg dat deze bestandsnaam niet meer dan %(max)d tekens bevat (het zijn er nu %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
nl: Upload een bestand of vink het vakje Wissen aan, niet allebei.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
nl: Upload een geldige afbeelding. Het geüploade bestand is geen of een beschadigde afbeelding.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
nl: Selecteer een geldige keuze. %(value)s is geen beschikbare keuze.

en: Enter a list of values.
nl: Voer een lijst met waarden in.

en: Enter a complete value.
nl: Voer een volledige waarde in.

en: Enter a valid UUID.
nl: Voer een geldige UUID in.

en: Enter a valid JSON.
nl: Voer een geldige JSON in.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
nl: (Verborgen veld %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
nl: ManagementForm-gegevens ontbreken of er is mee geknoeid. Ontbrekende velden: %(field_names)s. Mogelijk dient u een bug te melden als het probleem aanhoudt.

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
nl[0]: Verstuur maximaal %(num)d formulier.
nl[1]: Verstuur maximaal %(num)d formulieren.

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
nl[0]: Verstuur minimaal %(num)d formulier.
nl[1]: Verstuur minimaal %(num)d formulieren.

en: Order
nl: Volgorde

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
nl: Corrigeer de dubbele gegevens voor %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
nl: Corrigeer de dubbele gegevens voor %(field)s, dat uniek moet zijn.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
nl: Corrigeer de dubbele gegevens voor %(field_name)s, dat uniek moet zijn voor de %(lookup)s in %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
nl: Corrigeer de dubbele waarden hieronder.

en: The inline value did not match the parent instance.
nl: De inline waarde komt niet overeen met de bovenliggende instantie.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
nl: Selecteer een geldige keuze. Deze keuze is niet beschikbaar.

en: “%(pk)s” is not a valid value.
nl: ‘%(pk)s’ is geen geldige waarde.

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
nl: %(datetime)s kon niet worden geïnterpreteerd in tijdzone %(current_timezone)s; mogelijk is deze dubbelzinnig of bestaat deze niet.

en: Clear
nl: Wissen

en: Currently
nl: Huidige

en: Change
nl: Wijzigen

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
nl: ja,nee,misschien

en: midnight
nl: middernacht

en: noon
nl: middag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Sunday
nl: zondag

en: Mon
nl: ma

en: Tue
nl: di

en: Wed
nl: wo

en: Thu
nl: do

en: Fri
nl: vr

en: Sat
nl: za

en: Sun
nl: zo

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: mar
nl: mrt

en: may
nl: mei

en: oct
nl: okt

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
nl: jan

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
nl: feb

[ctx: abbrev. month]
en: March
nl: mrt

[ctx: abbrev. month]
en: April
nl: apr

[ctx: abbrev. month]
en: May
nl: mei

[ctx: abbrev. month]
en: June
nl: jun

[ctx: abbrev. month]
en: July
nl: jul

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
nl: aug

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
nl: sep

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
nl: okt

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
nl: nov

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
nl: dec

[ctx: alt. month]
en: January
nl: januari

[ctx: alt. month]
en: February
nl: februari

[ctx: alt. month]
en: March
nl: maart

[ctx: alt. month]
en: April
nl: april

[ctx: alt. month]
en: May
nl: mei

[ctx: alt. month]
en: June
nl: juni

[ctx: alt. month]
en: July
nl: juli

[ctx: alt. month]
en: August
nl: augustus

[ctx: alt. month]
en: September
nl: september

[ctx: alt. month]
en: October
nl: oktober

[ctx: alt. month]
en: November
nl: november

[ctx: alt. month]
en: December
nl: december

en: This is not a valid IPv6 address.
nl: Dit is geen geldig IPv6-adres.

en: or
nl: of

en: %(num)d year | %(num)d years
nl[0]: %(num)d jaar
nl[1]: %(num)d jaar

en: %(num)d month | %(num)d months
nl[0]: %(num)d maand
nl[1]: %(num)d maanden

en: %(num)d week | %(num)d weeks
nl[0]: %(num)d week
nl[1]: %(num)d weken

en: %(num)d day | %(num)d days
nl[0]: %(num)d dag
nl[1]: %(num)d dagen

en: %(num)d hour | %(num)d hours
nl[0]: %(num)d uur
nl[1]: %(num)d uur

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
nl[0]: %(num)d minuut
nl[1]: %(num)d minuten

en: Forbidden
nl: Verboden

en: CSRF verification failed. Request aborted.
nl: CSRF-verificatie mislukt. Aanvraag afgebroken.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
nl: U ziet deze melding, omdat deze HTTPS-website vereist dat uw webbrowser een ‘Referer header’ meestuurt, maar deze ontbreekt. Deze header is om veiligheidsredenen vereist om er zeker van te zijn dat uw browser niet door derden wordt gekaapt.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
nl: Als u ‘Referer’-headers in uw browser hebt uitgeschakeld, schakel deze dan weer in, op zijn minst voor deze website, of voor HTTPS-verbindingen, of voor ‘same-origin’-aanvragen.

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
nl: Als u de tag <meta name="referrer" content="no-referrer"> gebruikt of de header ‘Referrer-Policy: no-referrer’ opneemt, verwijder deze dan. De CSRF-bescherming vereist de ‘Referer’-header voor strenge referer-controle. Als u bezorgd bent om privacy, gebruik dan alternatieven zoals <a rel="noreferrer" …> voor koppelingen naar websites van derden.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
nl: U ziet deze melding, omdat deze website vereist dat een CSRF-cookie wordt meegestuurd bij het verzenden van formulieren. Dit cookie is om veiligheidsredenen vereist om er zeker van te zijn dat uw browser niet door derden wordt gekaapt.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
nl: Als u cookies in uw webbrowser hebt uitgeschakeld, schakel deze dan weer in, op zijn minst voor deze website, of voor ‘same-origin’-aanvragen.

en: More information is available with DEBUG=True.
nl: Meer informatie is beschikbaar met DEBUG=True.

en: No year specified
nl: Geen jaar opgegeven

en: Date out of range
nl: Datum buiten bereik

en: No month specified
nl: Geen maand opgegeven

en: No day specified
nl: Geen dag opgegeven

en: No week specified
nl: Geen week opgegeven

en: No %(verbose_name_plural)s available
nl: Geen %(verbose_name_plural)s beschikbaar

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
nl: Geen toekomstige %(verbose_name_plural)s beschikbaar, omdat %(class_name)s.allow_future de waarde False (Onwaar) heeft.

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
nl: Ongeldige datumtekst ‘%(datestr)s’ op basis van notatie ‘%(format)s’

en: No %(verbose_name)s found matching the query
nl: Geen %(verbose_name)s gevonden die voldoet aan de query

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
nl: Pagina is niet ‘last’ en kan ook niet naar een geheel getal worden geconverteerd.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
nl: Ongeldige pagina (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
nl: Lege lijst en ‘%(class_name)s.allow_empty’ is False.

en: Directory indexes are not allowed here.
nl: Directoryindexen zijn hier niet toegestaan.

en: “%(path)s” does not exist
nl: ‘%(path)s’ bestaat niet

en: Index of %(directory)s
nl: Index van %(directory)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
nl: De installatie is gelukt! Gefeliciteerd!

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
nl: <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">Uitgaveopmerkingen</a> voor Django %(version)s weergeven

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
nl: U ziet deze pagina, omdat uw instellingenbestand <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> bevat en u geen URL's hebt geconfigureerd.

en: Django Documentation
nl: Django-documentatie

en: Topics, references, &amp; how-to’s
nl: Onderwerpen, referenties en instructies

en: Tutorial: A Polling App
nl: Handleiding: een app voor peilingen

en: Get started with Django
nl: Beginnen met Django

en: Django Community
nl: Django-gemeenschap

en: Connect, get help, or contribute
nl: Contact met anderen, hulp verkrijgen of bijdragen
