django - en to da translation catalogue (317 entries)

en: Afrikaans
da: afrikaans

en: Arabic
da: arabisk

en: Algerian Arabic
da: algerisk arabisk

en: Asturian
da: Asturisk

en: Azerbaijani
da: azerbaidjansk

en: Bulgarian
da: bulgarsk

en: Belarusian
da: hviderussisk

en: Bengali
da: bengalsk

en: Breton
da: bretonsk

en: Bosnian
da: bosnisk

en: Catalan
da: catalansk

en: Central Kurdish (Sorani)
da: Centralkurdisk (Sorani)

en: Czech
da: tjekkisk

en: Welsh
da: walisisk

en: Danish
da: dansk

en: German
da: tysk

en: Lower Sorbian
da: nedresorbisk

en: Greek
da: græsk

en: English
da: engelsk

en: Australian English
da: australsk engelsk

en: British English
da: britisk engelsk

en: Esperanto
da: esperanto

en: Spanish
da: spansk

en: Argentinian Spanish
da: argentinsk spansk

en: Colombian Spanish
da: colombiansk spansk

en: Mexican Spanish
da: mexikansk spansk

en: Nicaraguan Spanish
da: nicaraguansk spansk

en: Venezuelan Spanish
da: venezuelansk spansk

en: Estonian
da: estisk

en: Basque
da: baskisk

en: Persian
da: persisk

en: Finnish
da: finsk

en: French
da: fransk

en: Frisian
da: frisisk

en: Irish
da: irsk

en: Scottish Gaelic
da: skotsk gælisk

en: Galician
da: galicisk

en: Hebrew
da: hebraisk

en: Hindi
da: hindi

en: Croatian
da: kroatisk

en: Upper Sorbian
da: øvresorbisk

en: Hungarian
da: ungarsk

en: Armenian
da: armensk

en: Interlingua
da: interlingua

en: Indonesian
da: indonesisk

en: Igbo
da: igbo

en: Icelandic
da: islandsk

en: Italian
da: italiensk

en: Japanese
da: japansk

en: Georgian
da: georgisk

en: Kabyle
da: kabylsk

en: Kazakh
da: kasakhisk

en: Khmer
da: khmer

en: Kannada
da: kannada

en: Korean
da: koreansk

en: Kyrgyz
da: kirgisisk

en: Luxembourgish
da: luxembourgisk

en: Lithuanian
da: litauisk

en: Latvian
da: lettisk

en: Macedonian
da: makedonsk

en: Malayalam
da: malayalam

en: Mongolian
da: mongolsk

en: Marathi
da: marathi

en: Malay
da: malajisk

en: Burmese
da: burmesisk

en: Norwegian Bokmål
da: norsk bokmål

en: Nepali
da: nepalesisk

en: Dutch
da: hollandsk

en: Norwegian Nynorsk
da: norsk nynorsk

en: Ossetic
da: ossetisk

en: Punjabi
da: punjabi

en: Polish
da: polsk

en: Portuguese
da: portugisisk

en: Brazilian Portuguese
da: brasiliansk portugisisk

en: Romanian
da: rumænsk

en: Russian
da: russisk

en: Slovak
da: slovakisk

en: Slovenian
da: slovensk

en: Albanian
da: albansk

en: Serbian
da: serbisk

en: Serbian Latin
da: serbisk (latin)

en: Swedish
da: svensk

en: Swahili
da: swahili

en: Tamil
da: tamil

en: Telugu
da: telugu

en: Tajik
da: tadsjikisk

en: Thai
da: thai

en: Turkmen
da: turkmensk

en: Turkish
da: tyrkisk

en: Tatar
da: tatarisk

en: Udmurt
da: udmurtisk

en: Uyghur
da: uygurisk

en: Ukrainian
da: ukrainsk

en: Urdu
da: urdu

en: Uzbek
da: usbekisk

en: Vietnamese
da: vietnamesisk

en: Simplified Chinese
da: forenklet kinesisk

en: Traditional Chinese
da: traditionelt kinesisk

en: Messages
da: Meddelelser

en: That page number is not an integer
da: Det sidetal er ikke et heltal

en: That page number is less than 1
da: Det sidetal er mindre end 1

en: That page contains no results
da: Den side indeholder ingen resultater

en: Enter a valid value.
da: Indtast en gyldig værdi.

en: Enter a valid domain name.
da: Indtast et gyldigt domænenavn.

en: Enter a valid URL.
da: Indtast en gyldig URL.

en: Enter a valid integer.
da: Indtast et gyldigt heltal.

en: Enter a valid email address.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
da: Indtast en gyldig “slug” bestående af bogstaver, cifre, understreger eller bindestreger.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
da: Indtast en gyldig “slug” bestående af Unicode-bogstaver, cifre, understreger eller bindestreger.

en: Enter a valid %(protocol)s address.
da: Indtast en gyldig %(protocol)s-adresse.

en: IPv4 or IPv6
da: IPv4 eller IPv6

en: Enter only digits separated by commas.
da: Indtast kun cifre adskilt af kommaer.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
da: Denne værdi skal være %(limit_value)s (den er %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
da: Denne værdi skal være mindre end eller lig %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
da: Denne værdi skal være større end eller lig %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
da: Denne værdi skal være et multiplum af trinstørrelse %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s, starting from %(offset)s, e.g. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, and so on.
da: Denne værdi skal være et multiplum af trinstørrelse %(limit_value)s, startende fra %(offset)s, fx %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, osv.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
da[0]: Denne værdi skal have mindst %(limit_value)d tegn (den har %(show_value)d).
da[1]: Denne værdi skal have mindst %(limit_value)d tegn (den har %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
da[0]: Denne værdi må højst have %(limit_value)d tegn (den har %(show_value)d).
da[1]: Denne værdi må højst have %(limit_value)d tegn (den har %(show_value)d).

en: Enter a number.
da: Indtast et tal.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
da[0]: Der må maksimalt være %(max)s ciffer i alt.
da[1]: Der må maksimalt være %(max)s cifre i alt.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
da[0]: Der må maksimalt være %(max)s decimal.
da[1]: Der må maksimalt være %(max)s decimaler.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
da[0]: Der må maksimalt være %(max)s ciffer før kommaet.
da[1]: Der må maksimalt være %(max)s cifre før kommaet.

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
da: Filendelse “%(extension)s” er ikke tilladt. Tilladte filendelser er: %(allowed_extensions)s.

en: Null characters are not allowed.
da: Null-tegn er ikke tilladte.

en: and
da: og

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
da: %(model_name)s med dette %(field_labels)s eksisterer allerede.

en: Constraint “%(name)s” is violated.
da: Begrænsning “%(name)s” er overtrådt.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
da: Værdien %(value)r er ikke et gyldigt valg.

en: This field cannot be null.
da: Dette felt kan ikke være null.

en: This field cannot be blank.
da: Dette felt kan ikke være tomt.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
da: %(model_name)s med dette %(field_label)s eksisterer allerede.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
da: %(field_label)s skal være unik for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
da: Felt af type: %(field_type)s

en: “%(value)s” value must be either True or False.
da: “%(value)s”-værdien skal være enten True eller False.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
da: “%(value)s”-værdien skal være enten True, False eller None.

en: Boolean (Either True or False)
da: Boolsk (enten True eller False)

en: String (up to %(max_length)s)
da: Streng (op til %(max_length)s)

en: String (unlimited)
da: Streng (ubegrænset)

en: Comma-separated integers
da: Kommaseparerede heltal

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
da: “%(value)s”-værdien har et ugyldigt datoformat. Den skal være i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
da: “%(value)s”-værdien har det korrekte format (ÅÅÅÅ-MM-DD) men er en ugyldig dato.

en: Date (without time)
da: Dato (uden tid)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
da: “%(value)s”-værdien har et ugyldigt format. Den skal være i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
da: “%(value)s”-værdien har det korrekte format (ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) men er en ugyldig dato/tid.

en: Date (with time)
da: Dato (med tid)

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
da: “%(value)s”-værdien skal være et decimaltal.

en: Decimal number
da: Decimaltal

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
da: “%(value)s”-værdien har et ugyldigt format. Den skal være i formatet [DD] [[TT:]MM:]ss[.uuuuuu].

en: Duration
da: Varighed

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: File path
da: Sti

en: “%(value)s” value must be a float.
da: “%(value)s”-værdien skal være et kommatal.

en: Floating point number
da: Flydende-komma-tal

en: “%(value)s” value must be an integer.
da: “%(value)s”-værdien skal være et heltal.

en: Integer
da: Heltal

en: Big (8 byte) integer
da: Stort heltal (8 byte)

en: Small integer
da: Lille heltal

en: IPv4 address
da: IPv4-adresse

en: IP address
da: IP-adresse

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
da: “%(value)s”-værdien skal være enten None, True eller False.

en: Boolean (Either True, False or None)
da: Boolsk (True, False eller None)

en: Positive big integer
da: Positivt stort heltal

en: Positive integer
da: Positivt heltal

en: Positive small integer
da: Positivt lille heltal

en: Slug (up to %(max_length)s)
da: "Slug" (op til %(max_length)s)

en: Text
da: Tekst

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
da: “%(value)s”-værdien har et ugyldigt format. Den skal være i formatet TT:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
da: “%(value)s”-værdien har det korrekte format (TT:MM[:ss[.uuuuuu]]) men er et ugyldigt tidspunkt.

en: Time
da: Tid

en: Raw binary data
da: Rå binære data

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
da: “%(value)s” er ikke et gyldigt UUID.

en: Universally unique identifier
da: Universelt unik identifikator

en: File
da: Fil

en: Image
da: Billede

en: A JSON object
da: Et JSON-objekt

en: Value must be valid JSON.
da: Værdien skal være gyldig JSON.

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
da: %(model)s instans med %(field)s %(value)r findes ikke.

en: Foreign Key (type determined by related field)
da: Fremmednøgle (type bestemt af relateret felt)

en: One-to-one relationship
da: En-til-en-relation

en: %(from)s-%(to)s relationship
da: %(from)s-%(to)s-relation

en: %(from)s-%(to)s relationships
da: %(from)s-%(to)s-relationer

en: Many-to-many relationship
da: Mange-til-mange-relation

en: This field is required.
da: Dette felt er påkrævet.

en: Enter a whole number.
da: Indtast et heltal.

en: Enter a valid date.
da: Indtast en gyldig dato.

en: Enter a valid time.
da: Indtast en gyldig tid.

en: Enter a valid date/time.
da: Indtast gyldig dato/tid.

en: Enter a valid duration.
da: Indtast en gyldig varighed.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
da: Antallet af dage skal være mellem {min_days} og {max_days}.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
da: Ingen fil blev indsendt. Kontroller kodningstypen i formularen.

en: No file was submitted.
da: Ingen fil blev indsendt.

en: The submitted file is empty.
da: Den indsendte fil er tom.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
da[0]: Dette filnavn må højst have %(max)d tegn (det har %(length)d).
da[1]: Dette filnavn må højst have %(max)d tegn (det har %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
da: Du skal enten indsende en fil eller afmarkere afkrydsningsfeltet, ikke begge dele.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
da: Indsend en billedfil. Filen, du indsendte, var enten ikke et billede eller en defekt billedfil.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
da: Marker en gyldig valgmulighed. %(value)s er ikke en af de tilgængelige valgmuligheder.

en: Enter a list of values.
da: Indtast en liste af værdier.

en: Enter a complete value.
da: Indtast en komplet værdi.

en: Enter a valid UUID.
da: Indtast et gyldigt UUID.

en: Enter a valid JSON.
da: Indtast gyldig JSON.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
da: (Skjult felt %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
da: ManagementForm-data mangler eller er blevet pillet ved. Manglende felter: %(field_names)s. Du kan få behov for at oprette en fejlrapport hvis problemet varer ved.

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
da[0]: Indsend venligst højst %(num)d formular.
da[1]: Indsend venligst højst %(num)d formularer.

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
da[0]: Indsend venligst mindst %(num)d formular.
da[1]: Indsend venligst mindst %(num)d formularer.

en: Order
da: Rækkefølge

en: Delete
da: Slet

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
da: Ret venligst duplikerede data for %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
da: Ret venligst de duplikerede data for %(field)s, som skal være unik.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
da: Ret venligst de duplikerede data for %(field_name)s, som skal være unik for %(lookup)s i %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
da: Ret venligst de duplikerede data herunder.

en: The inline value did not match the parent instance.
da: Den indlejrede værdi passede ikke med forældreinstansen.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
da: Marker en gyldig valgmulighed. Det valg, du har foretaget, er ikke blandt de tilgængelige valgmuligheder.

en: “%(pk)s” is not a valid value.
da: “%(pk)s” er ikke en gyldig værdi.

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
da: %(datetime)s kunne ikke fortolkes i tidszonen %(current_timezone)s; den kan være tvetydig eller den eksisterer måske ikke.

en: Clear
da: Afmarkér

en: Currently
da: Aktuelt

en: Change
da: Ret

en: Unknown
da: Ukendt

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
da: ja,nej,måske

en: midnight
da: midnat

en: noon
da: middag

en: Monday
da: mandag

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Wednesday
da: onsdag

en: Thursday
da: torsdag

en: Friday
da: fredag

en: Saturday
da: lørdag

en: Sunday
da: søndag

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: januar

en: February
da: februar

en: March
da: marts

en: April
da: april

en: May
da: maj

en: June
da: juni

en: July
da: juli

en: August
da: august

en: September
da: september

en: October
da: oktober

en: November
da: november

en: December
da: december

en: may
da: maj

en: sep
da: sept

en: oct
da: okt

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
da: jan.

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
da: feb.

[ctx: abbrev. month]
en: March
da: marts

[ctx: abbrev. month]
en: April
da: april

[ctx: abbrev. month]
en: May
da: maj

[ctx: abbrev. month]
en: June
da: juni

[ctx: abbrev. month]
en: July
da: juli

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
da: aug.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
da: sept.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
da: okt.

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
da: nov.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
da: dec.

[ctx: alt. month]
en: January
da: januar

[ctx: alt. month]
en: February
da: februar

[ctx: alt. month]
en: March
da: marts

[ctx: alt. month]
en: April
da: april

[ctx: alt. month]
en: May
da: maj

[ctx: alt. month]
en: June
da: juni

[ctx: alt. month]
en: July
da: juli

[ctx: alt. month]
en: August
da: august

[ctx: alt. month]
en: September
da: september

[ctx: alt. month]
en: October
da: oktober

[ctx: alt. month]
en: November
da: november

[ctx: alt. month]
en: December
da: december

en: This is not a valid IPv6 address.
da: Dette er ikke en gyldig IPv6-adresse.

en: or
da: eller

en: %(num)d year | %(num)d years
da[0]: %(num)d år
da[1]: %(num)d år

en: %(num)d month | %(num)d months
da[0]: %(num)d måned
da[1]: %(num)d måneder

en: %(num)d week | %(num)d weeks
da[0]: %(num)d uge
da[1]: %(num)d uger

en: %(num)d day | %(num)d days
da[0]: %(num)d dag
da[1]: %(num)d dage

en: %(num)d hour | %(num)d hours
da[0]: %(num)d time
da[1]: %(num)d timer

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
da[0]: %(num)d minut
da[1]: %(num)d minutter

en: Forbidden
da: Forbudt

en: CSRF verification failed. Request aborted.
da: CSRF-verifikationen mislykkedes. Forespørgslen blev afbrudt.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
da: Du ser denne besked fordi denne HTTPS-webside kræver at din browser sender en “Referer header”, som ikke blev sendt. Denne header er påkrævet af sikkerhedsmæssige grunde for at sikre at din browser ikke bliver kapret af tredjepart.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
da: Hvis du har opsat din browser til ikke at sende “Referer” headere, beder vi dig slå dem til igen, i hvert fald for denne webside, eller for HTTPS-forbindelser, eller for “same-origin”-forespørgsler.

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
da: Hvis du bruger tagget <meta name="referrer" content="no-referrer"> eller inkluderer headeren “Referrer-Policy: no-referrer”, så fjern dem venligst. CSRF-beskyttelsen afhænger af at “Referer”-headeren udfører stringent referer-kontrol. Hvis du er bekymret om privatliv, så brug alternativer så som <a rel="noreferrer" …> for links til tredjepartswebsider.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
da: Du ser denne besked fordi denne webside kræver en CSRF-cookie, når du sender formularer. Denne cookie er påkrævet af sikkerhedsmæssige grunde for at sikre at din browser ikke bliver kapret af tredjepart.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
da: Hvis du har slået cookies fra i din browser, beder vi dig slå dem til igen, i hvert fald for denne webside, eller for “same-origin”-forespørgsler.

en: More information is available with DEBUG=True.
da: Mere information er tilgængeligt med DEBUG=True.

en: No year specified
da: Intet år specificeret

en: Date out of range
da: Dato uden for rækkevidde

en: No month specified
da: Ingen måned specificeret

en: No day specified
da: Ingen dag specificeret

en: No week specified
da: Ingen uge specificeret

en: No %(verbose_name_plural)s available
da: Ingen %(verbose_name_plural)s  til rådighed

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
da: Fremtidige %(verbose_name_plural)s  ikke tilgængelige, fordi %(class_name)s .allow_future er falsk.

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
da: Ugyldig datostreng “%(datestr)s” givet format “%(format)s”

en: No %(verbose_name)s found matching the query
da: Ingen %(verbose_name)s  fundet matcher forespørgslen

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
da: Side er ikke “sidste”, og kan heller ikke konverteres til en int.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
da: Ugyldig side (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
da: Tom liste og “%(class_name)s.allow_empty” er falsk.

en: Directory indexes are not allowed here.
da: Mappeindekser er ikke tilladte her

en: “%(path)s” does not exist
da: “%(path)s” eksisterer ikke

en: Index of %(directory)s
da: Indeks for %(directory)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
da: Installationen virkede! Tillykke!

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
da: Vis <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">udgivelsesnoter</a> for Django %(version)s

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
da: Du ser denne side fordi du har <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> i din settings-fil og ikke har opsat nogen URL'er.

en: Django Documentation
da: Django-dokumentation

en: Topics, references, &amp; how-to’s
da: Emner, referencer &amp; how-to’s

en: Tutorial: A Polling App
da: Gennemgang: En afstemnings-app

en: Get started with Django
da: Kom i gang med Django

en: Django Community
da: Django-fællesskabet

en: Connect, get help, or contribute
da: Forbind, få hjælp eller bidrag
